Špičkový thajský mládežnický orchestr na čtyřech zastávkách v České republice a na Slovensku

Praha 12. srpna 2019 (PROTEXT)

Špičkový thajský mládežnický orchestr na čtyřech zastávkách v České republice a na Slovensku

Špičkový thajský mládežnický orchestr na čtyřech zastávkách v České republice a na Slovensku

Bangkok Opera Foundation přiváží do Evropy svůj cenami ověnčený mládežnický orchestr Siam Sinfonietta. Od 6. do 16. září postupně navštíví osm evropských měst - Olomouc, Piešťany, Bratislavu, Budapešť, Prahu, Mnichov, Bayreuth a Baden-Baden. U dirigentského pultu se vystřídají Somtow Sucharitkul, nejznámější thajský umělec, Trisdee na Patalung, rezidentní dirigent v Bangkok Opera, a Voraprach Wongsathapornpat, mladý nadějný skladatel a dirigent.

Mládežnický symfonický orchestr Siam Sinfonietta založil v roce 2010 skladatel, dirigent a spisovatel Somtow Sucharitkul spolu s mladým dirigentem Trisdeem na Patalung pod záštitou Bangkok Opera Foundation. Toto výběrové stipendijní hudební těleso sdružuje nejtalentovanější mladé thajské instrumentalisty ve věku od dvanácti do pětadvaceti let. V orchestru se pracuje podle jedinečné výukové metody vyvinuté zakladatelem a uměleckým vedoucím, panem Sucharitkulem. Mladí hráči navíc nabírají zkušenosti z různých světových koncertních sálů. Orchestr hrál např. ve vyprodaném sále newyorské Carnegie Hall a mnichovském Prinz Regententheater, dále v berlínském Konzerthaus, v pražském Klementinu, kalifornské Disney Hall či v Emirates Palace v Abu Dhabi.

O dosažené úrovni orchestru vypovídá řada cen, které za dobu svého působení orchestr získal. Mezi nejcennější výhry patří první cena z mezinárodního mládežnického festivalu Summa Cum Laude ve Vídni (2012). O rok později dobyl Ameriku, když získal zlatou medaili na Los Angeles International Music Festival. Další tři prvenství slavil na festivalech konajících se v Carnegie Hall - Sounds of Summer Festival (2014), Sounds of Spring Festival (2016) a New York International Music Festival (2018).

Do Evropy tentokrát přiváží dvě světové premiéry - skladbu Restoration Trisdeeho na Patalunga a suitu z opery Helena Citronova Somtowa Sucharitkula. Na opeře, jejíž libreto vychází z životního příběhu slovenské židovky, která díky milostnému románku s nacistickým dozorcem přežila Osvětim, pracuje Sucharitkul několik let. Všechna premiérovaná díla budou poprvé uvedena v Olomouci.

"Řada dalších thajských kompozic u nás ani na Slovensku neměla šanci dosud zaznít, v programu tak najdeme hned několik evropských premiér. Thajskou současnou hudbu doplní převážně díla dvacátého století (Webern, Berg, R. Strauss, Ligeti)," sdělil umělecký vedoucí a zakladatel tělesa Somtow Sucharitkul. "Orchestr se však předvede i v osvědčených skladbách světových pódií (Mozart, Wagner, Dvořák), každý koncert bude svým programem jedinečný," dodal Sucharitkul.

Pražský koncert se bude konat ve spolupráci s Novoměstskou filharmonií, neprofesionálním symfonickým orchestrem z Nového Města nad Metují. Orchestr vede od roku 1998 Jaroslav Rybáček. S mladými symfoniky se na jednom pódiu navíc představí sólista a koncertní mistr Symfonického orchestru Českého rozhlasu Petr Zdvihal, v jehož podání zazní známé Cikánské melodie Pabla de Sarasateho.

Marek Klimeš

ředitel Festa Musicale

(produkční zajištění turné)

TERMÍNY KONCERTŮ

6. 9. Olomouc - Reduta, 19.00 | 7. 9. Piešťany - Dom umenia, 20.00 | 8. 9. Bratislava - Komorné štúdio Slovenského rozhlasu, 17.00 | 9. 9. Budapest - Nádor Terem, 19.00 | 12. 9. Praha - Sál Martinů, 19.30 |

13. 9. München - Gasteig, 20.00 | 15. 9. Bayreuth Stadtkirche, 20.00 | 16. 9. Baden-Baden Kurhaus, 20.00

Za finanční podpory: Siam Opera, ABRSM, Thailand ministry of culture - department of cultural promotion

Hlavní mediální partneři: Klasika Plus, RTV, Rádio Devín, olomouc.cz

Hlavní partneři: Festa Olomouc s.r.o., Novoměstská Filharmonie, Cultura Humana o.z., Dom Umenia Piešťany, Lúčnica, Moravská Filharmonie Olomouc, Česko-Thajská společnost, Archa Olomouc z.s., spolek MusicOlomouc

Pro další informace:

Barbora Mikolášiková

production@festamusicale.com

+420 606 082 266

www.festamusicale.com

www.operasiam.com

Keywords ČR-Thajsko-Slovensko-hudba-Siam Sinfonietta

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Culture

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.