Hlášeny první případy přenosu prasečího moru na člověka

Praha 1. dubna 2018 (PROTEXT)

To, čeho se odborníci delší dobu obávali se bohužel stalo skutečností. Prasečí mor (Moribundus porcellus) se díky DNA mutaci(1) změnil ve vysoce virulentní formu, přenosnou na člověka...

Po několika jednotlivých případech nákazy s nejasnou příčinou, odhalili lékaři jako původce rychle se šířící choroby právě zmíněnou mutaci prasečího moru. Epicentrem nákazy se stal Zlínský kraj s nejvyšší promořeností populace divokých prasat, jednotlivé případy jsou však hlášeny i z dalších částí České republiky.

Vyhlášení stavu nebezpečí

Situace je opravdu vážná. Zlínský kraj proto dle informace Českého rozhlasu(2) v pondělí kvůli nákaze vyhlásí stav nebezpečí, jak potvrdil tamní hejtman Jiří Čunek z KDU-ČSL.

Veterináři dnes na Zlínsku kvůli moru prasat začali instalovat odchytové klece. Do boje s nemocí se navíc zapojí armádní odborníci, uvedla ve své reportáži Česká televize(3).

Policisté se od pondělí zapojí do odstřelu prasat na Zlínsku Skupina policistů začne s lovem v pondělí večer, spolupracovat při něm bude s místními myslivci. "Policejní odstřelovače vybíráme i s ohledem na jejich případnou zkušenost s myslivostí," informoval v Českých novinách(4) mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

"Od nynějška zde bude platit úplný zákaz vstupu a lovu všem osobám kromě těch, které k tomu budou mít povolení. Tedy těch, kteří v zóně bydlí, myslivců, lesních hospodářů a případně zemědělců," uvedl pro iDNES(5) hejtman Čunek.

Nestandardní příznaky choroby

To, co odborníky na celém případu mate nejvíce, jsou příznaky choroby. Nakažený člověk se po krátké inkubační době začíná postupně proměňovat. Nejvíce patrné je zejména zvětšení nosu, uší a růst ochlupení na všech částech těla. Jakoby prasečí genom převážil nad původním lidským a pacienti začínají vykazovat některé fyziologické znaky shodné s prasaty. Toto se navíc děje pouze u některých nakažených, u ostatních probíhá onemocnění relativně lehčí formou, prakticky nerozeznatelnou od běžné chřipky.

Průběh choroby podle odborníků z Ukliďme Česko z.s. může souviset se vztahem postiženého k pořádku, resp. spíše s jeho tendencí vytvářet nepořádek a černé skládky. Dle sdělení investigativních novinářů přímo z terénu, došlo totiž k několika překotným "prasečím" proměnám přímo na místech, kde byl zároveň nalezen pohozený odpad a odborníci momentálně vyhodnocují souvislosti mezi množstvím nalezeného nepořádku a průběhem choroby.

Oficiální místa mlčí

Ačkoli nákaza se netýká pouze Zlínského kraje, ostatní oficiální činitelé prozatím mlčí. Pouze konsternovaný ministr životního prostředí Richard Brabec nám (ve velmi krátkém monitorovaném rozhovoru) stručně sdělil: "Na každé prase se někde vaří voda..."

Sledujte náš Facebook(6). Celou situaci pečlivě monitorujeme a budeme Vám i nadále v průběhu dnešního dne přinášet aktuální informace o průběhu epidemie a jejím vývoji.

Poznámky:

1) U DNA virů je genom tvořen zpravidla molekulou DNA se dvěma komplementárními vlákny (double stranded - ds DNA); genom RNA virů tvoří obvykle jediná molekula RNA (single stranded - ss RNA). Viry RNA jsou známy vysokým stupněm mutací, což jim umožňuje vytváření nových variant a snazší vyhnutí se působení imunitních mechanizmů hostitele a současně i možnost snadného mezidruhového přenosu (např. viry influenzy).

2) https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/prasata-maji-stale-co-zrat-mor-se-tak-zatim-nesiri-rika-cunek-stav-nebezpeci_1707291800_kno

3) http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2216236-s-prasecim-morem-bude-bojovat-i-armada-na-zlinsku-uz-jsou-odchytove-klece

4) http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/policiste-se-od-pondeli-zapoji-do-odstrelu-prasat-na-zlinsku/1536716

5) https://zlin.idnes.cz/zakaz-vstupu-do-zony-s-africkym-morem-prasat-u-zlina-pcp-/zlin-zpravy.aspx?c=A170808_125832_zlin-zpravy_ras

6)https://www.facebook.com/UklidmeCesko/

Autor/zdroj: www.EnviWeb.cz a www.UklidmeCesko.cz, dne 1.4. 2018

Kontakt:

Radek Janoušek

e-mail: radek@UklidmeCesko.cz

tel.: 777 176 675

Keywords ČR-chov-zdraví-příroda-Ukliďme Česko

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Agriculture, environment
Health service

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.