Zpráva GPCI 2015 představuje nejmocnější světová města

Jaký „magnetismus“ vyzařuje 40 nejúspěšnějších světových měst

Nadace Mori Memorial Foundation a její Institut pro urbanistické strategie (Institute for Urban Strategies) zveřejnily výsledky zprávy Global Power City Index (GPCI) 2015, která sestavuje žebříček 40 největších světových metropolí podle jejich „magnetismu“ či schopnosti zaujmout a přitáhnout kreativní jedince a firmy z celého světa tak, aby jim přinesly hospodářský a společenský rozvoj. Stejně jako minulý rok se na prvních čtyřech místech umístila města Londýn, New York, Paříž a Tokio (ve stejném pořadí). Nejvíce si oproti loňsku polepšil města Los Angeles, San Francisko a Hong Kong.

Tato tisková zpráva obsahuje multimédia. Celou zprávu včetně multimédií si můžete přečíst na webové stránce:

http://www.businesswire.com/news/home/20151013005025/en/

Nejdůležitější body zprávy

- Londýn, který se v žebříčku každoročně umísťuje na prvním místě od roku 2012, kdy pořádal Olympijské a paralympijské hry, se letos umístil mezi prvními třemi nejlepšími městy ve všech kategoriích s výjimkou kategorií Vhodnost pro život a Životní prostředí. Díky dlouhodobé orientaci na obnovu infrastruktury a další rozvoj město pokračuje v realizaci dalších developerských projektů, včetně post-olympijských iniciativ, jako je například zřízení olympijského parku Královny Alžběty (Queen Elizabeth Olympic Park) či výstavba městské vlakové trati Crossrail.

- New York je sídlem mnoha předních světových univerzit a nachází se zde obrovské množství divadel a koncertních síní. Je zde inspirující prostředí pro talentované jedince, kteří se zde shromažďují. New York se umístil na druhém místě hned za Londýnem, a to již čtvrtý rok za sebou.

- Paříž se umístila jako první v kategoriích Vhodnost pro život a Dostupnost, a to zejména díky koncentraci kulturních, historických a tradičních objektů na poměrně malém prostoru ve středu města, díky čemuž jsou tyto objekty dobře dostupné jak pro návštěvníky, tak pro obyvatele města. Paříž drží třetí místo v žebříčku od roku 2008.

- Tokio posílilo svou pozici v oblasti kulturních interakcí, což se projevuje rychlým růstem počtu zahraničních návštěvníků a počtu studentů na výměnných studijních pobytech. Tokio drží čtvrtou příčku od roku 2008.

- Los Angeles, San Francisko a Boston se v žebříčku posunuly podstatně dopředu díky pokračujícímu hospodářskému rozvoji po finanční krizi v roce 2008 a také díky trvalému zlepšování v oblasti vhodnosti pro život.

- Singapur získal cenné body v kategorii dostupnost, především díky zvýšení počtu mezinárodních osobních a nákladních letů, čímž dohnal ztrátu v této oblasti za Tokiem. Peking a Šanghaj navázaly na sestupný trend z posledních let, zatímco Hong-Kong podstatně zvýšil své skóre v oblasti vhodnosti pro život a poskočil vpřed i v celkovém pořadí.

- Ženeva, Frankfurt, Stockholm, Curych a Vídeň se umístily na prvních pěti pozicích v kategorii Životní prostředí, a to zejména díky velmi pokročilým environmentálním politikám. Vancouver v kategorii Životní prostředí poskočil z 23. místa na 7.

Podrobnější informace najdete na webové stránce www.mori-m-foundation.or.jp/english/ius2/gpci2

“Dnes žije více než 50% světové populace ve městech. Díky přílivu lidí, zboží, peněz a informací se města stala důležitými centry globální inovace a místem, kde se tvoří trendy a vytváří pozitivní energie, která posiluje příliv dalších lidí a zdrojů,” řekl Dr. Hiroo Ichikawa, výkonný ředitel nadace Mori Memorial Foundation. “GPCI je jedna z mála zpráv, která hodnotí přední světová města komplexním způsobem a poskytuje tak politikům a developerům důležité informace o silných a slabých stránkách jednotlivých měst a o nevyužitém potenciálu.”

“Zpráva GPCI 2015 nabízí nejen cenný pohled na žebříček nejlepších světových měst, ale porovnává také podstatné změny, které se udály oproti minulému roku,” řekl Vishaan Chakrabarti, děkan fakulty architektury, předseda sdružení SHoP Architects a profesor architektury na univerzitě Columbia. “Poselství vyplývající z této zprávy je docela jasné: pokud chtějí globální světové metropole zůstat konkurenceschopné a přitahovat stále mobilnější lidský kapitál, musí zlepšovat kvalitu života svých obyvatel i firem v oblastech architektury, fungující infrastruktury, čistějšího životního prostředí a kulturní rozmanitosti.”

Institut vydává zprávu GPCI každý rok od roku 2008. Zpráva GPCI využívá 70 ukazatelů v šesti oblastech (hospodářství, výzkum a vývoj, kulturní interakce, vhodnost pro život, životní prostředí a dostupnost) a analyzuje silné a slabé stránky globálních metropolí ve stále více konkurenčním prostředí. Výsledné hodnocení také odráží názory globálních manažerů, vědců, umělců, návštěvníků a obyvatel jednotlivých měst. Zpráva GPCI se těší velké popularitě a uznání ze strany významných světových organizací a používá se pro územní plánování a vytváření urbanistických politik po celém světě.

Komentáře třetích stran najdete na webové stránce: www.mori-m-foundation.or.jp/english/ius2/gpci2/index.shtml#comments

O Institutu pro urbanistické strategie nadace Mori Memorial Foundation

Tento institut provádí víceúrovňové srovnávání a výzkumy, které pomáhají státním úřadům a podnikatelům vytvářet strategie na posilování konkurenceschopnosti ve městech a k vytváření atraktivního a živého městského prostředí. Iniciativy institutu přispívají k mezinárodnímu politickému dialogu a index Global Power City Index (GPCI), který institut sestavuje je široce uznávaným indexem pro globální světová města. Nadace Mori Memorial Foundation byla založena v roce 1981 na základě dotace od firmy Mori Building, přední architektonické firmy, která vytváří úchvatné urbanistické návrhy v Japonsku a zbytku Asie.

Navštivte prosím následující webové stránky: www.mori-m-foundation.or.jp/english/aboutus2/index.shtml#about_strategies nebo www.mori.co.jp/en

Přečtěte si původní zdrojovou zprávu na webových stránkách businesswire.com: http://www.businesswire.com/news/home/20151013005025/en/

Kontaktní informace

Dotazy médií

Weber Shandwick

Rutsuko Nakajima, +81-90-9006-2769

Masashi Nonaka, +81-80-1037-7879

moribldg@webershandwick.com

Zdroj: Mori Memorial Foundation

Text této zprávy v původním, zdrojovém jazyce je oficiální verzí. Překlad této zprávy do jiných jazyků poskytujeme pouze jako doplňkovou službu. Text zprávy v původním, zdrojovém jazyce je jedinou právně závaznou verzí této tiskové zprávy.

(BW)

Keywords Japonsko-společnost-kultura-zajímavosti-život-Mori Memorial Foundation

Region
Asia, Australia

Category
Media, society and lifestyle
Culture

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.