Japonsko nedokáže ochránit občany před únosy a zadržováním za účelem nuceného zřeknutí se náboženství

Praha 12. ledna (PROTEXT)

„Nelze říci, že by v Japonsku existovala svoboda náboženského vyznání“. HRWF v Bruselu (31.12.2011) - Mezinárodní organizace Lidská práva bez hranic (Human Rights Without Frontiers International - HRWF Int.), nezávislá nevládní organizace, dnes vydala 62stránkovou zprávu, která dokumentuje únosy a věznění japonských občanů s cílem přinutit je ke zřeknutí se náboženského přesvědčení a selhání japonské policie a soudních orgánů při vyšetřování a stíhání osob odpovědných za tyto případy domácího násilí.

„Neposkytnutí rovné ochrany obětem takových únosů podle zákona a beztrestnost odpovědných osob představují závažné porušení základních lidských práv zaručených japonskou ústavou a mezinárodních standardů lidských práv, k jejichž dodržování se Japonsko právně zavázalo,“ uvedl Willy Fautre, ředitel nevládní organizace Lidská práva bez hranic se sídlem v Bruselu.

Fautre a Aaron Rhodes, mezinárodní obhájce lidských práv, který spolupracoval na sestavení zprávy, hovořili s mnoha oběťmi, a rozmlouvali s novináři, právníky a experty. Setkal se také s deseti členy japonského parlamentu, aby s nimi projednali tuto záležitost.

Únosy a časté násilné nucené zadržování Japonců, kteří se připojili k těmto náboženským hnutím, obvykle iniciované jejich vlastními rodinami spolu s „výstupovými poradci“, se děly po celá desetiletí, ale policie a soudní orgány je ignorovaly i přes nesporné důkazy trestné činnosti.

„Je naprosto nepřijatelné, že všechny známé stížnosti na rodiče a výstupové poradce byly prohlášeny za neoprávněné,“ řekl Rhodes. „Když vidíme takovou úřední nedbalost a beztrestnost, nelze říci, že by v Japonsku existovala svoboda náboženského vyznání,“ uvedl.

Japonsko: Zpráva Únosy a zbavení osobní svobody s cílem nuceného odpadnutí od náboženské víry je k dispozici na http://www.hrwf.net (na domovské stránce v oddíle „Naše zprávy“).

Odkaz na celou zprávu (62 stran, soubor *.pdf): http://www.hrwf.net/Joom/images/reports/2011/1231%20report%20final.pdf

Pro rozhovor jsou k dispozici:

Willy Fautre: +32 478 202069 - E-mail: w.fautre@hrwf.net

Aaron Rhodes: +49 170 323 8314 - E-mail: aaronarhodes@gmail.com

Keywords ČR-Japonsko-církve-společnost-Juraj Lajda

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Politics, public administration and courts

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.